Gotowe dania roślinne pomogą ograniczyć emisje w Unii Europejskiej
Nowe badanie wykazało, że bardziej zrównoważony skład gotowych posiłków mógłby stanowić ważny krok w redukcji unijnych emisji. Warunek? Mniej mięsa, więcej roślin.
Jak wynika z danych serwisu Roamler z 2019 roku, aż 81 proc. Europejczyków przyznaje się do kupowania gotowych dań, a rynek tych produktów wciąż się rozwija. Chętnie po nie sięgamy, aby zaoszczędzić czas w kuchni, doceniamy też łatwość w ich przechowywaniu. Jeśli chodzi o dietę, to statystyczny Europejczyk spożywa ok. 1,5 kg mięsa tygodniowo, czyli dwukrotność globalnej średniej.
Mniej mięsa
Według ekspertów ds. zdrowia z Komisji EAT-Lancet Europejczycy powinni spożywać cztery razy mniej czerwonego mięsa niż obecnie, nie tylko po to, by zapobiec zachorowaniu na szereg chorób, takich jak cukrzyca typu 2, ale również w celu ograniczenia wpływu swojej diety na środowisko.
Greenpeace ocenia, że aby uniknąć najgorszych scenariuszy kryzysu klimatycznego, do 2030 roku konsumpcja mięsa w UE powinna spaść o 71 proc., a do połowy stulecia – o 81 proc. Statystyczny Polak znajduje się na trzecim miejscu pod względem ilości spożywanego mięsa wśród krajów unijnych, a na jego talerz trafia co roku...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta