Kryzys klimatyczny wywróci turystykę do góry nogami
Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology postanowili sprawdzić, jak w ciągu kolejnych dekad zmieni się liczba dni, podczas których mieszkańcy różnych krajów będą mogli cieszyć się czasem spędzonym na świeżym powietrzu. Wyniki stawiają pod znakiem zapytania przyszłość turystyki w najpopularniejszych regionach.
W marcu na łamach czasopisma naukowego „Journal of Climate” ukazało się badanie, w którym naukowcy połączyli dane z 50 modeli klimatycznych, aby oszacować zmiany, z jakimi do końca wieku będą musieli się zmierzyć mieszkańcy różnych regionów świata. Jako miarę przyjęto liczbę dni na świeżym powietrzu, czyli 24-godzinnych okresów, w których panujące na zewnątrz temperatury wahają się między 10°C a 25°C, pozwalają na swobodne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, a także nie występują żadne ekstremalne zjawiska pogodowe.
Jak ustalono, najsilniej ucierpią kraje rozwijające się, czyli te, które w najmniejszym stopniu przyczyniły się do kryzysu klimatycznego. Według badania najmniej optymistyczne prognozy dotyczą przyszłości Dominikany, gdzie do 2100 roku ubędą aż 124 dni,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta