Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Utrata zaufania to nie jest uniwersalny sposób na pozbycie się pracownika

09 maja 2024 | Kadry i Płace | Marcin Stanecki

Podanie utraty zaufania jako przyczyny rozwiązania umowy o pracę jest wystarczające do zachowania wymogów formalnych. Nie oznacza to jednak automatycznie, że ta przyczyna jest prawdziwa i rzeczywista.

∑ Chciałbym rozwiązać z pracownikiem umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony. Zastanawiam się nad przyczyną wypowiedzenia, aby pracownik nie mógł jej podważyć, a zarazem która nie będzie powodować dla niego niekorzystnych skutków. W biurze rachunkowym, które mnie obsługuje, rekomendowano mi wskazanie jako przyczyny wypowiedzenia utratę zaufania, bo ich zdaniem jest to bardzo uniwersalna i często stosowana przyczyna wypowiedzenia. Czy nie popełnię błędu, podając taką przyczynę? – pyta czytelnik.

Utrata zaufania może uzasadnić wypowiedzenie umowy o pracę pod warunkiem, że wskazana jako przyczyna wypowiedzenia jest prawdziwa i rzeczywista oraz uzasadniona zachowaniem pracownika, które narusza zaufanie pracodawcy do niego.

Wymogi formalne

Dla skuteczności rozwiązania umowy o pracę nie jest potrzebna zgoda drugiej strony. Jednak nie jest to prosta czynność dla pracodawcy, ponieważ kodeks pracy nakłada na niego wiele obowiązków w zakresie wymogów formalnych, które należy spełnić, aby wypowiedzenie umowy zawartej z pracownikiem było zgodne z prawem.

Pracodawca zobligowany jest wskazać przyczynę uzasadniającą wypowiedzenie lub rozwiązanie umowy w oświadczeniu o wypowiedzeniu umowy o pracę zawartej na czas określony / nieokreślony lub o rozwiązaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia. W orzecznictwie i doktrynie dominuje pogląd, zgodnie z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12868

Wydanie: 12868

Spis treści
Zamów abonament