Kraje G7 ograniczą zużycie węgla
Węgiel ma być „stopniowo eliminowany z produkcji energii” do 2035 roku. Przedstawiciele organizacji ekologicznych ostrzegają, że to zbyt późno, aby utrzymać cele klimatyczne wynikające z porozumienia paryskiego.
Spotkanie przedstawicieli rządów krajów G7 w Turynie, które odbyło się pod koniec kwietnia, przyniosło wyczekiwane od dawna porozumienie w sprawie odejścia od produkcji energii z węgla. Zobowiązano się do „stopniowej eliminacji produkcji energii z węgla” do 2035 roku lub zgodnie z harmonogramem powstrzymania wzrostu temperatury na poziomie 1,5°C w stosunku do poziomów przedindustrialnych.
Porozumienie zawiera jednak zastrzeżenie dotyczące możliwości wychwytywania emisji pochodzących z produkcji energii z węgla, co zdaniem wielu ekspertów nie stanowi skutecznej metody redukcji emisji i może prowadzić do spowolnienia odejścia od energetyki węglowej. Stanowi to ryzyko zwłaszcza w odniesieniu do krajów najbardziej uzależnionych od produkcji energii z węgla.
Najbogatsi coraz dalej od czarnego surowca
Jak wynika z danych think tanku energetycznego Ember, w 2023 roku kraje G7 wygenerowały ok. 15 proc. swojej energii elektrycznej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta