Zielony Ład wzmocni konkurencyjność UE
Rola sektora bankowego jest taka, aby sfinansować czy współfinansować transformację – mówi Bartosz Kublik, wiceprezes zarządu kierujący pracami zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Czy można uznać, że Zielony Ład to kompletnie inne podejście i de facto oznacza przebudowę naszej gospodarki, ale też indywidualnych biznesów?
Na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach przemawiali przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen oraz premier Donald Tusk. Dużo w tych wystąpieniach powiedziano o Zielonym Ładzie, transformacji energetycznej, tak w kontekście pozostawienia planety przyszłym pokoleniom czystej czy zdatnej do życia, jakkolwiek byśmy to definiowali, ale także w kontekście przebudowy i transformacji europejskiego przemysłu. Również w kontekście tego, aby Europa stała się bardziej suwerenna geostrategicznie, przemysłowo, obronnie, niż jest w tej chwili.
Do tego potrzebny jest nam Zielony Ład, transformacja energetyczna. Po to, aby europejskie firmy były bardziej konkurencyjne, produkowały przy tańszych kosztach produkcji, miały dobre warunki handlu z resztą świata. Dobre na tyle, aby mogły w tej konkurencji rywalizować i wygrywać. Europa zmierza do tego, aby być czystszą, aby być zeroemisyjną do 2050 roku, ale także, aby być bezpieczną i niezależną energetycznie od węglowodorów, które dotychczas pochodziły bardzo często od naszego wschodniego sąsiada, który...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta