Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spór pracowniczy: lepiej zapobiec niż ponosić konsekwencje

09 maja 2024 | Kadry i Płace | Urszula Graetzer

Aby zminimalizować ryzyko pozwu pracowników, pracodawcy powinni ostrożniej podejmować decyzje personalne oraz stosować bardziej formalne procedury przy rekrutacji, awansach czy zwolnieniach.

Pod koniec 2023 r. w życie weszły dwie istotne nowelizacje, które mają znaczący wpływ na procesy sądowe między pracownikami a pracodawcami w 2024 r. oraz w kolejnych latach. Jedną z tych nowelizacji było wprowadzenie zmian w ustawie z 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych. Jednym z głównych postanowień tej nowelizacji było zniesienie obowiązku pracownika do uiszczenia stosunkowej opłaty sądowej od pozwu, w którym jego roszczenia przekraczają 50 000 złotych.

Brak opłaty od pozwu

Wcześniejszy stan prawny wymagał od pracownika uiszczenia opłaty stosunkowej w wysokości 5 proc. wartości pozwu, jeśli ta wartość przekraczała 50 000 złotych. Jednak na mocy nowej regulacji pracownik jest zwolniony od obowiązku uiszczenia opłaty sądowej od pozwu niezależnie od wartości dochodzonej w pozwie.

To zniesienie obciążeń finansowych dla pracowników mogło znacząco wpłynąć na procesy sądowe z udziałem pracodawców i pracowników, zmniejszając barierę finansową dla tych drugich w dochodzeniu swoich praw w sądzie. Założeniem nowelizacji było zwiększenie równości stron oraz sprzyjający bardziej sprawiedliwy i tym samym skuteczny proces sądowy.

Wniosek o zabezpieczenie

Dodatkowo nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła istotny instrument ochrony osób...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12868

Wydanie: 12868

Spis treści
Zamów abonament