Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Węgrzy przestają się bać

01 czerwca 2024 | Plus Minus | rp.pl
Péter Magyar (w środku) wraz z działaczami i zwolennikami opozycji politycznej biorą udział w marszu i demonstracji w centrum Budapesztu przeciwko węgierskiemu rządowi i korupcji, 6 kwietnia 2024 r. Na banerze napis: „Nie bójcie się!”
autor zdjęcia: Attila KISBENEDEK/AFP
źródło: Rzeczpospolita
Péter Magyar (w środku) wraz z działaczami i zwolennikami opozycji politycznej biorą udział w marszu i demonstracji w centrum Budapesztu przeciwko węgierskiemu rządowi i korupcji, 6 kwietnia 2024 r. Na banerze napis: „Nie bójcie się!”

Péter Magyar ledwie rok temu był mężem minister sprawiedliwości Judit Vargi, kluczowej postaci reżimu Viktora Orbána. Dziś jest nadzieją na uratowanie demokracji.

W grupie raźniej. Nawet jeśli nad głowami przelatuje dron i rejestruje, kto przyszedł na wiec poparcia dla Pétera Magyara w tę majową niedzielę w Debreczynie.

Nie boimy się! Nie boimy się! – skanduje gęstniejący tłum w oczekiwaniu, aż na scenie pojawi się człowiek, który jeszcze na początku roku był nikomu nieznany, ale teraz uosabia najpoważniejsze od lat wyzwanie dla autorytarnych rządów Viktora Orbána. Poza Budapesztem ludzie nie pamiętają już tak wielkich manifestacji.

Zapewne nie do końca świadomie protestujący odwołują się do apelu, który Jan Paweł II wygłosił na placu Świętego Piotra w czasie inauguracji pontyfikatu w 1978: nie lękajcie się!

W Europie Wschodniej wielu uznało to wówczas za wezwanie do przeciwstawienia się komunizmowi: w następnym roku miliony wyszły na spotkanie z papieżem w czasie jego pierwszej pielgrzymki do ojczyzny. Znajdujemy się jednak 45 lat później w kraju, który przynajmniej oficjalnie pozostaje demokracją i należy do Unii Europejskiej. Jest więc w tej reakcji tłumu coś przerażającego.

– Władza bardzo skrzętnie rejestruje, kto bierze udział w tej manifestacji. Ci, którzy pracują w przedsiębiorstwach państwowych, mogą z tego powodu stracić pracę. Ci, którzy mają prywatny biznes, mogą zapomnieć o kontraktach dla państwa i muszą liczyć się ze zdwojoną uwagą ze strony urzędu skarbowego – mówi „Plusowi...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12887

Wydanie: 12887

Zamów abonament