Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Tymczasem, na antypodach

01 czerwca 2024 | Plus Minus | Irena Lasota

Jeśli ciągle istnieją antypody, to na pewno tam znajduje się Nowa Kaledonia. Archipelag w Oceanii, francuskie terytorium zamorskie o statusie szczególnej wspólnoty. Czyli jest to Francja, ale niezupełnie.

Mieszkańcy Nowej Kaledonii mają francuskie paszporty, ale nie należą do strefy Schengen, a jednocześnie mogą głosować w wyborach do europarlamentu. Co jakiś czas odbywają się tam referenda w sprawie wybicia się na niepodległość od Francji, ale większość mieszkańców jest temu przeciwna. Obecne problemy, łącznie z zamieszkami i protestami, dotyczą właśnie tego, kogo uważa się za mieszkańca upoważnionego do głosowania w referendum. Zmiany definicji mieszkańca nie są akurat dla nas ważne, ale były na tyle istotne dla prezydenta Macrona, że poleciał tam właśnie w towarzystwie 3000 żołnierzy sił porządkowych.

Nowa Kaledonia jest bogata w różne surowce, m.in. ma złoża niklu, Francja próbuje utrzymać swoją pozycję na Pacyfiku; jest obrażona na Australię za niedotrzymanie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12887

Wydanie: 12887

Zamów abonament