Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Odkłamać statystykę

01 czerwca 2024 | Plus Minus | Paweł Konzal
Polscy uczniowie według egzaminu PISA przeprowadzanego w 81 badanych krajach w 2022 r. zajęli 9. miejsce na świecie z matematyki i 11. w czytaniu. Pandemia silnie wpłynęła na te wyniki
autor zdjęcia: ARKADIUSZ WOJTASIEWICZ/POLSKAPRESS/east news
źródło: Rzeczpospolita
Polscy uczniowie według egzaminu PISA przeprowadzanego w 81 badanych krajach w 2022 r. zajęli 9. miejsce na świecie z matematyki i 11. w czytaniu. Pandemia silnie wpłynęła na te wyniki

Zdrowie, edukacja, bogactwo. Na jakiej podstawie oceniać te kategorie? Jakie liczby statystyki są miarodajne? Czy jesteśmy zdrowsi niż Włosi? Czy doganiamy gospodarkę Niemiec szybciej niż Czechy? Czy jesteśmy bogatsi niż Grecy? Otóż takie dane istnieją, warto umieć je czytać, zwłaszcza że politycy lubią nimi manipulować.

Brytyjski premier Benjamin Disraeli powiedział, że istnieją trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, okropne kłamstwa i statystyki. Uproszczenie to nie jest wbrew pozorom krytyką statystyki w ogóle. Disraeli skonstatował, iż badania i dane statystyczne doskonale nadają się do manipulacji w rękach skłonnych do tego ludzi. Grupą chętnie korzystającą z tych możliwości są politycy. Jak więc możemy, nie mając czasu, a być może i szczegółowej wiedzy, oceniać na bieżąco efektywność i jakość rządu w tak różnych kategoriach jak sytuacja ekonomiczna, jakość życia czy jakość systemu opieki zdrowotnej? Trzy miary przedstawione poniżej pozwalają na taką właśnie ocenę, nie poddając się manipulacji polityków.

Do końca XX wieku, ze względu na rolę odgrywaną przez media, duża rozbieżność opinii i stanowisk mogła współistnieć z małą rozbieżnością co do faktów. Amerykański senator Daniel Patrick Moynihan podsumował tę sytuację, pisząc: „Każdy ma prawo do swojej własnej opinii, ale nie do własnych faktów”. XXI wiek wraz z mediami społecznościowymi, zniesieniem kontroli redaktorskiej i upadkiem publicznych autorytetów przyniósł zmniejszenie konsensusu co do podstawowych faktów i danych. Zwieńczeniem tego były „alternatywne fakty”, do których odwoływała się doradczyni prezydenta USA Kellyanne Conway.

Jak możemy poradzić sobie w ocenie danych prezentowanych przez kolejne rządy i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12887

Wydanie: 12887

Zamów abonament