Nasza pamięć nasza wolność
Walka z XX-wiecznymi totalitaryzmami, tworzenie wokół niej narracji historycznych, starania o odzyskanie wolności, a także budowa współczesnych struktur demokratycznych oraz dialogu społecznego – to tematy przewodnie 12. Sympozjum „Pamięć Europy”.
Tym razem Europejska Sieć Pamięć i Solidarność zorganizowała swoje doroczne sympozjum w Warszawie. Jego hasłem było „Upamiętnianie i opowiadanie o wolności”. – Trudno o inny motyw przewodni, kiedy sympozjum odbywa się w Polsce – tłumaczy w rozmowie z „Plusem Minusem” dyrektor Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność Rafał Rogulski. I dodaje: – Nasza historia jest pełna wydarzeń związanych z walką o wolność, staraniami o jej utrzymanie czy próbami zagospodarowania tejże wolności już po jej odzyskaniu. W roku wielu ważnych rocznic, takich jak 80. rocznica wybuchu powstania warszawskiego, 35-lecie upadku komunizmu czy 20-lecie rozszerzenia Unii Europejskiej, chcieliśmy, aby właśnie tutaj wybrzmiało, jaką wartość dla całej Europy ma walka o wolność i jej mądre zagospodarowanie.
Nie tylko historia
To już 12. edycja tego wydarzenia, którego celem jest budowanie sieci dialogu i wymiana doświadczeń pomiędzy instytucjami, uczelniami i organizacjami zajmującymi się kulturą pamięci. Wcześniejsze spotkania odbywały się m.in. w Bukareszcie, Wiedniu, Paryżu, Dublinie, a także w Gdańsku, gdzie zainaugurowano powstanie tej platformy. Tym samym po 12 latach sympozjum powróciło do Polski.
Także miejsce wyznaczone na zorganizowanie tego spotkania nie było przypadkowe. Eksperci korzystali bowiem z nowo powstałej przestrzeni Muzeum Historii Polski, która od kilku miesięcy funkcjonuje na terenie cytadeli...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta