Linia prowadząca przez życie
– Miejsce urodzenia jest dla mnie ważne – mówi Stasys Eidrigevičius, artysta o międzynarodowej sławie mieszkający od niemal 45 lat w Warszawie, który otworzył swoje muzeum w Poniewieżu na Litwie.
To muzeum zbudowało miasto młodości artysty, a Stasys podarował mu potężną kolekcję prac ze wszystkich okresów twórczości. Nowoczesny gmach jest nowym symbolem miasta, podnoszącym jego rangę na kulturalnej mapie krajów nadbałtyckich. Poniewież – po litewsku Panevėžys – leży na północy Litwy, w połowie drogi między Kownem lub Wilnem a Rygą, stolicą Łotwy. Uroczystość otwarcia w Stasys Museum trwała cztery dni. Zaczęła się 30 maja wielką galą dla 350 specjalnych gości. W weekend tłumnie świętowali mieszkańcy i wszyscy ciekawi nowego miejsca. Tylko przez pierwsze trzy dni muzeum odwiedziło 5 tysięcy osób z Litwy i zagranicy.
Dla mnie Poniewież był dotychczas krainą mityczną, którą jedynie sobie wyobrażałam, szukając w wielowątkowej sztuce Stasysa źródeł inspiracji. Ukrytych zwłaszcza w jego surrealistyczno-baśniowych miniaturach, ilustracjach, pastelach, a także w dwóch autorskich spektaklach: „Białym jeleniu” z archetypem domu oraz „Drewnianym człowieku” – scenicznej metaforze podejmowanych wyborów i życiowej drogi.
Teraz mogłam skonfrontować wyobrażenia z rzeczywistością. Biały budynek muzeum w centrum prawie 100-tysięcznego miasta zaskakuje skalą, a jednocześnie minimalistyczną architekturą. Projekt, który wygrał konkurs architektoniczny, jest dziełem młodej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta