Jak dziennikarze pomogli obalić PRL
Gdyby nie Radio Wolna Europa, trudniej byłoby dojść do 1989 roku. Rozmowa z Eveliną Kristanovą, profesor Uniwersytetu SWPS w Warszawie, badaczką mediów
Rozmawiamy niedługo po wydaniu przez panią książki skierowanej do naukowców spoza Polski, z której dowiedzą się między innymi, jak funkcjonowały media za żelazną kurtyną. Skąd pomysł na tę publikację?
W 2019 r. zainicjowałam cykliczną konferencję pt. „Polityka a media, media a polityka”. Spotkaliśmy się najpierw w Krakowie, to były rozważania na temat relacji polityki i mediów w Polsce. Następnie spotkaliśmy się w Warszawie w środowisku akademickim i mówiliśmy o tych samych relacjach w Europie. Ostatnia konferencja odbyła się w 2022 r. i dotyczyła tychże relacji w świecie. W momencie kiedy zebrałam część tekstów z tych spotkań, pomyślałam, że warto je opublikować gdzieś na arenie międzynarodowej. Rozpoczęliśmy współpracę z wydawnictwem Brill. Znaleźli się chętni wśród moich referentów, ale nie tylko – także z całego środowiska historyków, politologów, medioznawców. I tak się to zrodziło.
Książki zagraniczne w renomowanych światowych wydawnictwach nie są wydawane szybko. W lutym 2024 r. publikacja wreszcie się ukazała i sprawiła nam wielką radość.
Jaką generalnie rolę odegrały media w dążeniach Polski do suwerenności w czasach PRL?
Ogromną! Ale przez długie lata nie były to media krajowe. Dużą rolę odegrała Rozgłośnia Polska Radia Wolna Europa założona w 1952 r. przez Amerykanów, emigracyjna paryska „Kultura”...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta