Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak rozliczyć udostępnienie terminala płatniczego

26 sierpnia 2024 | Podatki i rachunkowośćp | Lidia Rubińska

Terminal płatniczy nie zawsze jest własnością firmy, która za jego pomocą przyjmuje płatności bezgotówkowe. Bywa udostępniany na podstawie umów cywilnoprawnych, także w ramach dofinansowania z Fundacji Polska Bezgotówkowa.

W praktyce firmy kupują terminale płatnicze z własnych środków lub środków pochodzących z dofinansowania w ramach Fundacji Polska Bezgotówkowa.

Terminal jest środkiem trwałym

Na podstawie art. 16a ust. 1 ustawy o CIT amortyzacji podlegają środki trwałe. Są to stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do  użytku w dniu przyjęcia do używania, budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, maszyny, urządzenia i środki transportu, inne przedmioty o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy lub umowy leasingu.

Wydatki na nabycie środków trwałych są rozliczane w kosztach uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne. Jak bowiem wskazuje art. 15 ust. 6 ustawy o CIT, kosztem uzyskania przychodów są odpisy z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne), które dokonywane są zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji z  9 sierpnia 2021 r. (0111-KDIB1-1.4010.187.2021.3.MF) wskazał, że automaty do sprzedaży produktów wraz z terminalem płatniczym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12959

Wydanie: 12959

Spis treści
Zamów abonament