Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W Opolu oddech naprawdę dobrych zmian można już odczuć

26 sierpnia 2024 | Życie Regionów | Janina Blikowska
autor zdjęcia: mat. pras.
źródło: Rzeczpospolita

Do samorządów w przyszłym roku trafi ok. 25 mld zł więcej niż w 2024 r. To dobra wiadomość – mówi nam Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, członek zarządu Związku Miast Polskich.

Martwe ryby znów w Odrze. To kolejna katastrofa ekologiczna tej rzeki. Jak wygląda sytuacja na opolskim odcinku?

Na razie nie słychać, by coś złego się u nas działo, więc myślę, że udało się to zatrzymać na wysokości Kanału Gliwickiego.

Dlaczego – pana zdaniem – nie do końca wyciągnięto wnioski z tragicznej sytuacji sprzed dwóch lat? Co teraz powinno się zrobić, by nie mieć ścieku na drugiej co do wielkości rzece w Polsce?

Jak przyglądałem się informacjom płynącym z Ministerstwa Klimatu i Środowiska oraz Wód Polskich, to wnioski jednak wyciągnięto. Znalezienie rozwiązania jednak wcale nie jest proste. Po pierwsze, trzeba wiedzieć, kto i czym truje rzekę.

W sytuacji, gdy kilkanaście lat temu zlikwidowano Regionalne Zarządy Wód i utworzono Wody Polskie – stracono kontrolę nad tym, co, kiedy i w jakich ilościach wpuszczano do rzek. Potrzebny jest skuteczny system monitorowania Odry.

Uważam jednak, że trudno w kilka w miesięcy naprawić coś, co nie działało przez kilka ostatnich lat.

Zostańmy przy ekologii. Dwa lata temu Zarząd Zakładu Komunalnego Opole poinformował o planach budowy nowoczesnego i zintegrowanego rozwiązania dla gospodarki odpadowej miasta pod nazwą Centrum Zielonej Transformacji Opole. Ono już działa? Jak dużo energii cieplnej miasto zyska dzięki niemu?

Jeszcze nie działa, choć jesteśmy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12959

Wydanie: 12959

Spis treści
Zamów abonament