Nowe wyzwania dla dużych grup kapitałowych
Oprócz dokumentowania cen transferowych oraz składania raportów i powiadomień CbC, największe grupy kapitałowe będą musiały sporządzać, publikować i udostępniać sprawozdania o podatku dochodowym.
Od kilku lat największe grupy kapitałowe, których skonsolidowane przychody przekraczają 3,25 mld zł, zobowiązane są nie tylko do przygotowania dokumentacji cen transferowych czy też złożenia deklaracji TPR, ale również do złożenia raportów i powiadomień CbC. Obowiązek ten wynika z ustawy z 9 marca 2017 r. o wymianie informacji podatkowych z innymi państwami (dalej: ustawa), gdzie sprecyzowano, kiedy dana grupa kapitałowa jest zobligowana do przedłożenia do Szefa Krajowej Administracji Skarbowej raportu CbC lub powiadomienia CbC-P .
Zgodnie z ustawą raport CbC składa jednostka dominująca lub inna jednostka wchodząca w skład grupy podmiotów wyznaczona przez jednostkę dominującą. Natomiast jednostki, które wchodzą w skład grupy podmiotów, są zobowiązane do złożenia powiadomienia CbC, gdzie wskazują jednostkę raportującą oraz państwo lub terytorium, w którym zostanie złożony raport CbC.
W zależności od przychodów
W celu ustalenia czy występuje obowiązek złożenia CbC-P lub raportu CbC należy zweryfikować czy skonsolidowane przychody grupy kapitałowej w sprawozdaniu finansowym za poprzedni rok obrotowy przekraczają próg 3,25 mld zł. Natomiast w przypadku gdy grupa kapitałowa sporządza skonsolidowane sprawozdanie finansowe w euro, próg ten wynosi 750 mln euro.
Jeśli skonsolidowane przychody grupy przekroczą ww....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta