Zielone dachy obniżą rachunki w budynkach komunalnych
Samorządy szybko zaadaptowały nowe zielone technologie do podległych sobie obiektów. Liczą, że to się opłaci.
Instalacje fotowoltaiczne, wentylacja mechaniczna z rekuperacją, pompy ciepła, retencja wody czy zielone ściany i dachy budynków – takie rozwiązania w nowych inwestycjach stosują nie tylko najlepsi na rynku deweloperzy, ale też… samorządy, które stawiają bloki komunalne czy mieszkania w systemie TBS.
– Nowoczesne rozwiązania pozwalają w znacznym stopniu obniżyć koszty utrzymania budynków i mieszkań, tym samym obniżają koszty eksploatacyjne dla przyszłych mieszkańców, takie jak koszty energii elektrycznej, ogrzewania czy ciepłej wody – wylicza Edyta Mydłowska-Krawcewicz ze stołecznego ratusza.
Fotowoltaika i zielone dachy
Spółka Gdańska Infrastruktura Społeczna podpisała w sierpniu umowę z wykonawcą na budowę przy ul. Ogińskiego pięciu budynków: czterech mieszkalnych i jednego użyteczności publicznej, m.in. dla Miejskiego Zespołu Orzekania o Niepełnosprawności.
Koszt inwestycji to blisko 50 mln zł, z czego dofinansowanie z Funduszu Dopłat Banku Gospodarstwa Krajowego to ponad 31 mln zł. Mieszkania zostaną oddane do użytku w połowie 2025 roku.
Przy ul. Ogińskiego w Gdańsku powstanie jeden blok z 16 mieszkaniami oraz...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta