Potrzeba zastępstwa nie zawsze uzasadnia zawarcie umowy na zastępstwo
Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy jest dopuszczalna?
∑ Jeden z pracowników jest na długotrwałym zwolnieniu. Chcemy przenieść na jego miejsce czasowo innego pracownika (za porozumieniem stron). Nie chcemy zatrudniać kogoś z zewnątrz na zastępstwo w miejsce osoby, która jest chora, ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy i dostęp do informacji ważnych dla interesów firmy. Nieobecny na dotychczasowym stanowisku będzie jednak pracownik zastępujący. Czy w miejsce przeniesionej osoby można zatrudnić osobę z zewnątrz w ramach umowy na zastępstwo? – pyta czytelnik.
Nie. W tym przypadku nie można będzie zakwalifikować umowy jako umowy zawartej na czas zastępstwa. Będzie to „zwykła” umowa o pracę na czas określony podlegająca zaliczeniu do limitów tych umów.
Szczególne zasady
W...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta