Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Potrzeba zastępstwa nie zawsze uzasadnia zawarcie umowy na zastępstwo

03 października 2024 | Kadry i Płace | Marek Rotkiewicz

Umowa na zastępstwo nie wchodzi do limitów zatrudnienia na czas określony. Ale można ją stosować tylko w ściśle określonych okolicznościach. Kiedy jest dopuszczalna?

∑ Jeden z pracowników jest na długotrwałym zwolnieniu. Chcemy przenieść na jego miejsce czasowo innego pracownika (za porozumieniem stron). Nie chcemy zatrudniać kogoś z zewnątrz na zastępstwo w miejsce osoby, która jest chora, ze względu na rodzaj wykonywanej przez nią pracy i dostęp do informacji ważnych dla interesów firmy. Nieobecny na dotychczasowym stanowisku będzie jednak pracownik zastępujący. Czy w miejsce przeniesionej osoby można zatrudnić osobę z zewnątrz w ramach umowy na zastępstwo? – pyta czytelnik.

Nie. W tym przypadku nie można będzie zakwalifikować umowy jako umowy zawartej na czas zastępstwa. Będzie to „zwykła” umowa o pracę na czas określony podlegająca zaliczeniu do limitów tych umów.

Szczególne zasady

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12992

Wydanie: 12992

Spis treści
Zamów abonament