Wypowiedzenie umowy. Czy wystarczy e-mail lub sms?
FORMALNOŚCI | Przepisy mówią, że wypowiedzenie umowy o pracę musi być wyrażone na piśmie. Czy to oznacza, że takie oświadczenie przekazane w formie elektronicznej lub wiadomości tekstowej jest niezgodne z prawem?
Wypowiedzenie pracownikowi umowy o pracę jest w teorii dość typowym sposobem zakończenia stosunku pracy. Praktyka pokazuje jednak, że proces ten wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Istnieje bowiem duże ryzyko popełnienia błędów mających później kolosalne znaczenie dla pracodawców. Poza przygotowaniem samego dokumentu, wskazującego odpowiednią przyczynę rozwiązania umowy o pracę, należy zastanowić się, w jaki sposób wypowiedzenie zostanie pracownikowi zakomunikowane tak, aby ostatecznie można było uznać (lub w niektórych przypadkach – udowodnić), że zostało ono pracownikowi skutecznie wręczone.
Poniżej prezentujemy praktyczne wskazówki oraz rekomendacje, jak uniknąć pomyłek przy wręczaniu pracownikom wypowiedzenia.
Do rąk własnych na spotkaniu…
Ta forma doręczenia polega na przekazaniu w trakcie spotkania z pracownikiem fizycznego dokumentu podpisanego przez uprawnioną do tego osobę.
W teorii – jeden z „najłatwiejszych”, a jeszcze nie tak dawno – najbardziej popularnych sposobów na to, aby skutecznie wręczyć pracownikowi oświadczenie woli o rozwiązaniu istniejącego między stronami stosunku pracy. W praktyce – z uwagi na różne zabiegi pracowników mające na celu uniknięcie wręczenia wypowiedzenia – powstaje dużo pytań dotyczących tego, jak zrobić to tak, aby cały proces przebiegł lege artis.
Przy tym...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta