Sygnaliści. Co grozi za pominięcie procedury wewnętrznej?
NOWE PRAWO | Czy pominięcie procedury wewnętrznej zgłoszenia naruszenia prawa i wybór ścieżki ujawnienia publicznego może stanowić uzasadnienie wyciągnięcia jakichś konsekwencji wobec pracownika?
Zgodnie z ustawą z 14 czerwca 2024 r. o ochronie sygnalistów (DzU poz. 928) sygnalista mający informacje o naruszeniach prawa może dokonać zgłoszenia albo tzw. ujawnienia publicznego takiej informacji. Spełniając warunki określone w tej ustawie może liczyć, że nie zostaną wobec niego jako pracownika wyciągnięte negatywne konsekwencje.
W pewnych przypadkach może się jednak zdarzyć, że zatrudniony pomijając w swoim działaniu procedurę tzw. zgłoszenia wewnętrznego nie będzie korzystał z ochrony ustawy. Jednak samo pominięcie tej procedury nie powinno stanowić uzasadnienia dla wyciągnięcia wobec pracownika konsekwencji, w szczególności gdy korzysta on ze swoich ustawowych uprawnień, a na wybór drogi zgłoszenia zewnętrznego zamiast wewnętrznego będą pozwalały same przepisy.
Trzy ścieżki dla sygnalisty
Sygnalista dysponujący informacją o naruszeniu może wybrać jedną z dwóch dróg zgłoszeń naruszenia prawa.
Zgłoszenie wewnętrzne jest przekazaniem...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta