Równość wynagrodzeń – dlaczego grupy kapitałowe muszą uważać?
PRAWO UNIJNE | Płace będą porównywane wśród pracowników jednego pracodawcy. Choć takiego statusu nie ma grupa kapitałowa, w pewnych okolicznościach ocena może wyjść poza poszczególne jej spółki.
W 2023 r. weszła w życie Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 w sprawie wzmocnienia stosowania zasady równości wynagrodzeń dla mężczyzn i kobiet za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości za pośrednictwem mechanizmów przejrzystości wynagrodzeń oraz mechanizmów egzekwowania (dalej: Dyrektywa). Polska musi przyjąć ustawę implementującą postanowienia tej Dyrektywy do 7 czerwca 2026 r. Mimo to wciąż pozostaje wiele pytań co do zakresu normatywnego jej obowiązywania i skutków, jakie wywoła.
Niektóre z wątpliwości dotyczą grup kapitałowych. Pojawia się pytanie, czy w ogóle są one objęte działaniem Dyrektywy, a pracownicy zatrudnieni w tej samej grupie będą mogli oczekiwać równych wynagrodzeń?
Walka o równość płci
Celem przyjętej Dyrektywy jest zapewnienie równości wynagrodzeń pomiędzy wszystkimi pracownikami wykonującymi taką samą pracę lub pracę tej samej wartości – w szczególności bez względu na płeć.
Temat nierówności wynagrodzeń kobiet i mężczyzn jest poruszany od lat. Przełomem, który zmobilizował Unię Europejską do podjęcia działań w tym zakresie, była pandemia COVID-19. Przeprowadzone przez UE badania wykazały, że skutki pandemii miały w praktyce negatywny wpływ przede wszystkim na kobiety. Straty finansowe i utrata miejsc pracy, będące konsekwencją...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta