Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kary porządkowe. Kiedy i za co wolno ukarać pracownika?

03 października 2024 | Kadry i Płace | PAULINA PRZEWOŹNIK-LEWIŃSKI Weronika Kobylarz

ODPOWIEDZIALNOŚĆ | Przepisy jasno określają, kiedy na pracownika wolno nałożyć karę porządkową. Co jeśli pracodawca zastosuje ją w innym przypadku albo uchybi terminom? Czy nałożenie kary blokuje zwolnienie z pracy z tego samego powodu?

Kodeks pracy ściśle określa zasady, wedle których pracodawca może stosować kary porządkowe względem pracowników. Każde uchybienie tym zasadom przez pracodawcę rodzi obowiązek uchylenia kary, jeśli pracownik skorzysta z prawa odwołania się od niej do sądu pracy. Mimo to praktyka pokazuje, że pracodawcy stosują kary porządkowe względem pracowników w sytuacji, gdy nie mają wystarczających podstaw do definitywnego rozwiązania stosunku pracy lub w sytuacji, gdy mimo takich podstaw pracodawca chce dać szansę pracownikowi na poprawę zachowania, jednocześnie podkreślając brak zgody na zachowania będące podstawą ukarania. Pamiętać jednak należy, że nawet w przypadku skrajnie oczywistych przewinień pracownika pracodawca jest jedynie uprawniony, a nie obowiązany do nałożenia kary.

Katalog przewinień i kar

Art. 108 kodeksu pracy enumeratywnie wskazuje na dopuszczalne sankcje, po które pracodawca może sięgnąć w celu ukarania pracownika. Przysługujące mu środki dyscyplinujące dzielą się na niemajątkowe i majątkowe. Do tych pierwszych zaliczamy karę upomnienia i karę nagany. Do drugiej kategorii należy kara pieniężna. Pracodawca nie jest uprawniony do stosowania innych kar niż te wskazane przez ustawodawcę. Stosowanie innych kar niż przewidziane w przepisach prawa pracy jest wykroczeniem przeciwko prawom pracowników i podlega karze grzywny od 1000 do 30 000 zł....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12992

Wydanie: 12992

Spis treści
Zamów abonament