Polska na celowniku Rosji
Rosyjskie władze patrzą na nasz kraj nie tyle przez pryzmat jego obecnej siły, ile raczej potencjału i historii. W optyce Kremla jesteśmy więc przede wszystkim wrogiem i stałym zagrożeniem.
Niedawna decyzja polskich władz o zamknięciu konsulatu Rosji w Poznaniu – która była reakcją na kolejne zatrzymania rosyjskich dywersantów działających na terenie naszego kraju – to zaledwie jeden z wielu aktów postępującego wzrostu napięć między Polską a Rosją. W 2023 r. Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbiła siatkę szpiegowską liczącą 16 osób, która prowadziła działalność rozpoznawczą i wywiadowczą na rzecz Moskwy. Rok wcześniej zatrzymano Pawła Rubcowa, który okazał się działającym pod przykrywką szpiegiem GRU z 15-letnim stażem i zajmował się – jako rzekomy hiszpański dziennikarz Pablo González – m.in. infiltracją polskiego świata mediów i organizacji pozarządowych.
Aktywność dywersantów rośnie, podobnie przybywa prób werbunku ludzi, którzy mają za zadanie wywoływać w Polsce niepokój społeczny (m.in. poprzez akty sabotażu, jak wzniecanie pożarów), zdobywać wrażliwe i strategiczne informacje oraz siać dezinformację. Jeżeli dodamy do tego regularne ataki cybernetyczne oraz napięcie na granicy, gdzie od 2021 r. mamy do czynienia z atakiem hybrydowym, nie ulega wątpliwości, że Polska już obecnie jest w stanie de facto otwartego konfliktu z Rosją. Wydaje się, że wciąż wielu z nas woli nie dopuszczać do siebie tej myśli.
Klisze putinowskiej propagandy
Dzisiaj jesteśmy atakowani jako sojusznik Ukrainy, ale czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta