Stawka godzinowa. Kogo obowiązuje i jak często trzeba się rozliczać?
Od 1 stycznia 2025 r. za godzinę pracy na podstawie umowy zlecenia lub o świadczenie usług nie będzie można wypłacać mniej niż 30,50 zł brutto. Kogo obowiązuje ta stawka? Czy umowa może określać wynagrodzenie ryczałtem? Czy zleceniobiorca musi otrzymywać pensję co miesiąc?
Osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenia albo na podstawie umowy o świadczeniu usług mają przez prawo zagwarantowane, że każda godzina ich pracy musi być wynagradzana odpowiednią stawką. Ta stawka nie może być niższa niż ustalona na dany rok przez rząd. Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z 12 września 2024 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2025 r. (DzU poz. 1362) minimalna stawka godzinowa w przyszłym roku to 30,50 zł.
∑ Kogo nie dotyczy stawka godzinowa?
Gwarancja minimalnej stawki godzinowej nie obowiązuje, jeżeli o miejscu i czasie wykonania zlecenia lub świadczenia usług decyduje sam zleceniobiorca lub świadczący usługi, a jednocześnie przysługuje mu wyłącznie wynagrodzenie prowizyjne.
Obowiązek zapewnienia minimalnej stawki godzinowej nie dotyczy również osób wykonujących zlecenie lub świadczących usługi, które realizują umowę w ramach zarejestrowanej działalności gospodarczej (tzw. B2B), gdy same zatrudniają pracowników czy zleceniobiorców. Jeżeli nikogo nie zatrudniają, muszą mieć zapewnioną minimalną stawkę za godzinę pracy.
Co ważne, zapewnianie minimalnej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta