Jak skutecznie chronić rynek Unii Europejskiej
Konkurowanie na rynku jest naturalne i napędza rozwój. Jednak problem zaczyna się, gdy ktoś dla zbudowania swojej pozycji stosuje nieuczciwe praktyki. Wtedy państwa powinny reagować w celu ochrony firm czy nawet całych sektorów gospodarki.
Wyzwania związane z funkcjonowaniem globalnego rynku, takie jak konieczność zachowania uczciwej konkurencji, regulacje służące ochronie rynków i antydumpingowi oraz niedozwolone praktyki i pojawiający się w odpowiedzi na nie protekcjonizm, znalazły się w centrum uwagi uczestników webinaru „Strategie ochrony rynku w obliczu globalnych wydarzeń: antydumping, protekcjonizm i ochrona konkurencyjności w Unii Europejskiej”. „Rzeczpospolita” była partnerem medialnym spotkania.
Prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PwC w Polsce, w swojej prelekcji mówił o perspektywach międzynarodowej współpracy gospodarczej i wpływie globalnych nierówności na polityki protekcjonistyczne. Jak wskazał, światowa gospodarka zyskiwała na globalnej wymianie, która zaczęła przyspieszać w II połowie XX w. Obecnie sytuacja się zmienia w obliczu rosnącego nacjonalizmu gospodarczego w różnych częściach świata.
Szczególną uwagę poświęcił analizie pozycji Chin i ich ekspansji ekonomicznej oraz wykorzystywanych przy tym instrumentów. Od 20 lat Państwo Środka jest członkiem Światowej Organizacji Handlu (WTO), co oznacza, że teoretycznie zobowiązało się do przestrzegania reguł – „bo swoboda wymiany działa...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta