Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja AI w bankach. Czy ludzie stracą pracę?

12 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Anna Cieślak-Wróblewska
źródło: Rzeczpospolita

Ponad 70 proc. pracy w branży finansowej może być w pełni wykonywanej przez sztuczną inteligencję lub przy jej wsparciu. Jednak nie musi to oznaczać zwolnień – to wynika z raportu firmy Accenture.

Wpływ generatywnej sztucznej inteligencja (genAI) na gospodarkę jest porównywany do skutków rewolucji przemysłowej. A potencjał jej zastosowania w bankach, w firmach ubezpieczeniowych, giełdach i fintechach jest szczególnie wysoki. „Czas na genAI: czy branża finansowa wykorzysta tę szansę?” – zastanawia się w swoim raporcie firma Accenture, który „Rzeczpospolita” opisuje jako pierwsza.

Jaki jest potencjał

Badanie pokazuje, że w polskiej branży finansowej technologia genAI może mieć ogromny wpływ na efektywność pracy, ponieważ pracownicy spędzają aż 71 proc. swojego czasu na zadaniach, które mogą zostać zautomatyzowane lub wspierane przez genAI. Przy czym obowiązki, którym poświęcają jedną trzecią czasu można w pełni zautomatyzować a te, które pochłaniają kolejne 38 proc. można znacznie usprawnić dzięki sztucznej inteligencji – czytamy w raporcie Accenture.

Jakie to obowiązki? Właściwie każdy zawód wykonywany w sektorze finansowym można częściowo zautomatyzować. Duże pole do popisu genAI...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13050

Wydanie: 13050

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament