Czy podatek u źródła to bariera inwestycyjna?
Władze skarbowe i sądy administracyjne nie do końca respektują międzynarodowe zasady pobierania podatku u źródła i prezentują profiskalne podejście.
Podatek u źródła (ang. withholding tax, WHT) coraz częściej bywa wymieniany jako przeszkoda w rozwoju zagranicznych inwestycji w Polsce. I nie chodzi nawet o samo jego istnienie, bo przepisy są oparte na międzynarodowych standardach i umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania. Takie opinie powstają raczej za sprawą profiskalnej praktyki polskich władz skarbowych. O tych sprawach dyskutowali eksperci podczas środowej konferencji o podatku u źródła, która odbyła się w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.
Pożyczki hamowane podatkiem
Praktyczny przykład to trudności z zastosowaniem światowego standardu biznesowego, jakim jest cash-pooling. To forma udzielania pożyczek w ramach grup kapitałowych, także międzynarodowych. – Trudno wytłumaczyć zachodnim partnerom, że w Polsce cash-pooling nie działa, właśnie za sprawą podatku u źródła – przyznał Adam Wacławczyk, partner w Deloitte.
Skąd taki wniosek? Otóż odsetki od pożyczek płacone zagranicznym partnerom to jeden z przedmiotów opodatkowania (oprócz np. płatności za licencje i know-how czy wypłacanych dywidend)....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta