Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czy sztuczna inteligencja zastąpi programistów?

12 grudnia 2024 | Ekonomia i rynek | Barbara Mejssner
AI ma ogromny potencjał w rozwoju oprogramowania, ale nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy programistów
autor zdjęcia: AdobeStock
źródło: Rzeczpospolita
AI ma ogromny potencjał w rozwoju oprogramowania, ale nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy programistów

AI znacznie usprawnia tworzenie i rozwój oprogramowania, przyspieszając wykonywanie pracochłonnych i czasochłonnych zadań, jednak w najbliższej przyszłości nie zastąpi jeszcze programistów.

Sztuczna inteligencja znacznie poprawia efektywność pracy programistów, dlatego większość z nich sięga po takie rozwiązania. Według ankiety Stack Overflow Developer Survey z 2024 r. 82 proc. programistów do pisania kodu używa narzędzi AI, a 70 proc. twierdzi, że narzędzia takie poprawiają ich produktywność, która do 2030 r. ta może wzrosnąć nawet dziesięciokrotnie.

– AI ma ogromny potencjał w rozwoju oprogramowania, ale nie stanowi zagrożenia dla miejsc pracy programistów. Wręcz przeciwnie, może być narzędziem wspierającym, automatyzując czasochłonne procesy. To, na co AI może mieć realny wpływ, to szybsze prototypowanie i realizacja projektów IT – mówi Wiktor Sobczyk, współzałożyciel it-solve, Software House, specjalizującego się w tworzeniu aplikacji mobilnych i internetowych dla firm.

Podkreśla, że projekty będą rozpatrywane w detalach, co oznacza, że pojawi się bardzo dużo kwestii wymagających dokładnej analizy i podejmowania decyzji na każdym etapie. A te szczegóły będą miały istotny wpływ na jakość końcowego produktu. – W związku z tym, istotne będzie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 13050

Wydanie: 13050

Spis treści

Reklama

Komunikaty

Zamów abonament