Piramidy made in Peru
Polacy uczestniczą w badaniach Andów
Piramidy made in Peru
KRZYSZTOF KOWALSKI
W minionym roku prezentowaliśmy osiągnięcia pierwszego sezonu badawczego Andyjskiej Misji Archeologicznej Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Drugi sezon był nie mniej udany. Poszukiwania prowadzono w ramach tak zwanego "Projektu Archeologicznego Condesuyos", projekt jest wynikiem umowy o współpracy naukowej pomiędzy UW i Uniwersytetem Katolickim Santa Maria w peruwiańskim mieście Arequipa. Przy czym, umowa pozostałaby martwą literą, gdyby nie koncesja przyznana Polakom na badania przez peruwiański Narodowy Instytut Kultury. Koncesji, na szczęście, nie można po prostu kupić, a jeżeli już -- to wyłącznie za renomę naukową.
Międzynarodową ekipą kieruje dr hab. Mariusz Ziółkowski, jego zastępcą jest dr Luis Augusto Belan Franco. W skład ekipy wchodzą m. in. studenci polscy i peruwiańscy, a także hiszpański archeolog Jose Antonio Espada Belmonte, stypendysta rządu polskiego.
Święta góra
Wulkan Nevado Coropuna wznosi się na wysokość 6400 mn. p. m. W okresie prekolumbijskim była to święta góra Indian, jej wiecznie ośnieżonemu wierzchołkowi oddawano religijną cześć. Jej wyrazem były m. in. składane ofiary, bogate dary oraz ludzie. Składali je zarówno przedstawiciele miejscowego regionu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta