Cel nie został osiągnięty
PRYWATYZACJA BEZPOŚREDNIA
Po ośmiu miesiącach doświadczeń
Cel nie został osiągnięty
ADAM PłOCIńSKI
Anikorzyści finansowe pracowników prywatyzowanych przedsiębiorstw, ani ułatwienia proceduralne nie zachęcają -- w obliczu dość kosztownych wymagańformalnych -- do podejmowania prywatyzacji bezpośredniejprzedsiębiorstw państwowych.
Prywatyzacja bezpośrednia miała być jedną z najszybszych i najprostszych form udostępniania przedsiębiorstwa podmiotom prywatnym. Ustawa z 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (Dz. U. nr 118, poz. 561; dalej: ukp) wprowadziła rozwiązania, które -- zgodnie zwolą ich autorów -- miały zwiększyć zainteresowanie tą formą prywatyzacji. Spośród ułatwień proceduralnych najważniejsze to:
* w stosunku do uchylonej ustawy o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych znacznie poszerzony krąg osób uprawnionych do zainicjowania procesu prywatyzacji, przez wprowadzenie możliwości wszczęcia prywatyzacji przedsiębiorstwa państwowego "wobec złożonej oferty" nabycia przedsiębiorstwa, zawiązania spółki, do której przedsiębiorstwo zostanie wniesione, lub zawarcia umowy o oddanie przedsiębiorstwa do odpłatnego korzystania. Ukp dopuszcza również inne, nie wymienione w niej, stany faktyczne powodujące wszczęcie procesu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta