"Wszyscy szpiegowaliśmy wszystkich"
Na szkodę państwa ojczystego i sprzymierzonego
"Wszyscy szpiegowaliśmy wszystkich"
BOGUSŁAW ZAJĄC
Nie każde udzielenie wiadomości obcemu wywiadowi musi być karane, lecz jedynie takie, którego przekazanie może wyrządzić szkodę państwu polskiemu.
Dotychczasowa praktyka prawnokarna w dziedzinie ścigania szpiegostwa kierowała się głównie dwoma artykułami kodeksu karnego z 1969 r. W art. 122 szpiegostwo - to znaczy takie działanie obywatela polskiego na rzecz obcego wywiadu, które godziło w podstawy bezpieczeństwa lub obronności RP - stanowiło jedną z postaci zdrady ojczyzny. Łagodniej karana - z art. 124 k.k. - postać szpiegostwa polegała na braniu przez kogokolwiek udziału w jakimkolwiek obcym wywiadzie lub udzielaniu obcemu wywiadowi wiadomości, a także podjęciu się działalności na rzecz obcego wywiadu bądź zbieraniu lub przechowywaniu wiadomości celem ich udzielenia takiemu wywiadowi. Szpiegostwem - występującym tutaj głównie w swej funkcji informacyjnej, z pewnym przysłonieniem funkcji manipulacyjnej oraz szkodniczej, dywersyjnej - można zajmować się tylko umyślnie, zarówno cum dolo directo, jak i eventuali. Przygotowanie do szpiegostwa jest karalne.
Doktryna i orzecznictwo sądowe definiują (sędzia Sądu Najwyższego Roman Góral w swym komentarzu do k.k.) obcy wywiad jako instytucję państwa obcego,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta