Zakucie w kajdanki nie zawsze oznacza poniżenie
Odmowa służby wojskowej
Zakucie w kajdanki nie zawsze oznacza poniżenie
Zakucie w kajdanki nie oznacza poniżającego traktowania, jeśli stosuje się je w związku z legalnym zatrzymaniem lub aresztowaniem, bez użycia przemocy lub wystawienia na widok publiczny bez usprawiedliwionego powodu.
Raninen był kilkakrotnie zatrzymany, aresztowany i skazany z powodu powtarzającej się odmowy odbycia służby wojskowej, łącznie z zastępczą służbą cywilną.
Po zwolnieniu z więzienia 18 czerwca 1992 r. , po rozprawie przed Sądem Rejonowym w Eura, przetransportowano go, podobnie jak przy wcześniejszych okazjach, z powrotem do więzienia w celu dopełnienia formalności związanych ze zwolnieniem. Tam czekali już na niego funkcjonariusze żandarmerii wojskowej. Zakuli go w kajdanki na dziedzińcu więziennym w obecności zebranych tam wspierających go młodych ludzi, którzy fotografowali i rejestrowali kamerą wideo cały incydent. Raninena przewieziono do jednostki wojskowej w Pori, a stamtąd do szpitala wojskowego. W poczekalni zdjęto mu kajdanki. Nie był poddany żadnym badaniom. Następnego ranka przesłuchano go. Ponieważ kolejny raz odmówił służby wojskowej, ponownie go aresztowano.
Raninen 26 czerwca 1992 r. zaczął odbywać łączną karę więzienia. Kilka dni później ponownie go skazano. 5 października 1992 r. skorzystał z odroczenia służby wojskowej na rok.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta