Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Juliusz Makarewicz

13 lutego 1998 | Prawo | KP

LEKSYKON PRAWNIKOW POLSKICH

Juliusz Makarewicz

Polski kodeks karny z 1932 r. był pierwszym prawdziwie nowoczesnym, pełnym przenikliwości i precyzji prawniczej dziełem kodyfikacyjnym. Bardzo wysoko oceniały go środowiska naukowe i polityczne ówczesnej Europy. Miarą nowoczesności jest fakt, że k. k. z 1932 r. obowiązywał w Polsce niemal do końca 1969 r. Głównym współautorem tego pomnika polskiej myśli prawniczej był profesor Juliusz Makarewicz. Jego "Kodeks karny z komentarzem", wydany również w 1932 r. (przed wojną ukazało się pięć wydań) , jest dziełem wybitnym, z którego czerpało i czerpie wiedzę wiele pokoleń prawników polskich. Jego zasługi dla polskiej nauki prawa karnego są nie do przecenienia.

Juliusz Makarewicz, późniejszy profesor prawa karnego i senator, główny referent kodeksu karnego RP, urodził się w Samborze 9 maja 1872 r. Rodzice: Emilia z Malickich i Spirydion Makarewicz, byli czynnymi uczestnikami powstania styczniowego. Ojciec był inżynierem kolejnictwa. Jego dziełem są m. in. linia nowotarska, liczne drogi kolejowe w Bułgarii i znany wiadukt w Krakowie przy ul. Lubicz. J. Makarewicz rozpoczął edukację w tarnowskim gimnazjum i kontynuował w Krakowie, dokąd przenieśli się jego rodzice. W 1889 r. zdał maturę ze specjalnym...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1309

Spis treści
Zamów abonament