Ile wiary w sądy
SONDAŻ "RZECZPOSPOLITEJ"
Ośmiu na dziesięciu dorosłych mieszkańców naszego kraju jest zdania, że trudno jest u nas dojść sprawiedliwości na drodze prawnej
Ile wiary w sądy
Wyroki polskich sądów są na ogół niesprawiedliwe -- uważa prawie trzy piąte rodaków. Ludzie biedni i bogaci nie są w obliczu prawa traktowani jednakowo -- utrzymuje ponad 80 procent polskiego społeczeństwa.
Wśród największych bolączek wymiaru sprawiedliwości ludzie wymieniają między innymi przewlekłość postępowania sądowego, orzekanie kar niewspółmiernych do winy, niejasności i luki prawne. "Rzeczpospolita" w sondażu przeprowadzonym przez CBOS na przełomie stycznia i lutego badała, jakie są poglądy Polaków na działalność trzeciej władzy.
Wymiar sprawiedliwości nie ma ostatnio w naszym kraju dobrej prasy. Mówi się i pisze o przeciążonych sądach (niektóre decydują się na sądzenie na dwie zmiany) , odkładanych rozprawach i przeciągających się -- z różnych powodów i pod rozmaitymi pretekstami -- procesach; o trudnościach, z jakimi toczą się sprawy najpilniej śledzone przez społeczeństwo (na przykład związane z działalnością gangów) . Dyskutuje się o tym, czy potrzebna jest lustracja w środowisku sędziowskim i czy to sędziowie są winni temu, że nie powstał Sąd Lustracyjny. Jako...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta