Terminy likwidacji szkód
UBEZPIECZENIA
Praktyka idzie za kodeksem
Terminy likwidacji szkód
TOMASZ HRYNIEWICZ
Termin, w jakim zakład ubezpieczeń zobowiązany jest do spełnienia świadczenia z umowy ubezpieczenia, określa art. 817 kodeksu cywilnego. Po 30 dniach od daty zawiadomienia o wypadku ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie lub odmówić go. Norma ta ma charakter dyspozytywny -- poszczególne ogólne warunki ubezpieczeń lub indywidualne umowy mogą przewidywać terminy krótsze bądź dłuższe (przemawia za takim rozumieniem treść art. 817 k. c. : jeżeli nie umówiono się inaczej) . Powszechna praktyka wskazuje jednak, że uregulowania te nie odbiegają od założeń kodeksowych, są najczęściej powtórzeniem wspomnianej normy. Dotyczą one likwidacji szkód zarówno z ubezpieczenia obowiązkowego, jak i dobrowolnego.
Jakie są konsekwencje prawne ustanowienia owego terminu?
Poszkodowany zgłaszający swoje roszczenia ma gwarancję, że w ciągu 30 dni będzie przeprowadzone postępowanie likwidacyjne, mające na celu wyjaśnienie zasadności żądań, określenie wysokości odszkodowania oraz jego wypłata lub odmowa spełnienia świadczenia. Teoretycznie zakład może się ustosunkować do roszczeń poszkodowanego już po kilku dniach. Jednak ze względu na konieczność ustalania okoliczności zdarzenia oraz zwiększającą się liczbę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta