Informacje
Informacje
NR 12 (3661) 15 -- 16 stycznia 1994
22 ŚWIAT
Włochy po przełomie
Chadecja odchodzi w niesławie
Jacek Pałasiński z Rzymu
Losy obecnego rządu i Parlamentu są przesądzone. Włosi pójdą do urn najprawdopodobniej 20 marca. Na kartach wyborczach znajdą całkiem nowe symbole całkiem nowych partii oraz nazwiska całkiem nowych polityków. Wielu z nich, przyzwaczajonych od niemal półwiecza do głosowania na jedną z dwóch wielkich partii: chadecką lub komunistyczną, nie potrafi się w tym wszystkim połapać. Radykalne przetasowania na włoskiej scenie politycznej postawiły wobec nie lada jakich trudności również obserwatorów zagranicznych. Oto więc skrótowe "who is who" na włoskiej scenie politycznej po największym przełomie w historii Republiki.
W większości wielkich miast włoskich urzędują już wyłonieni w wyborach komunalnych (21 listopada i 5 grudnia) burmistrzowie z neokomunistycznej Demokratycznej Partii Lewicy (DPL) . Nie dzieje się tak po raz pierwszy. Od wielu dziesięcioleci niektóre miasta włoskie są niemal nieprzerwanie rządzone przez formacje lewicowe (Bolonia, Reggio Emilia, Florencja, Siena) , a w wielu innych komuniści obejmowali rządy na jedną -- dwie kadencje. Efekty ich działalności są stosunkowo skromne: wszystkie miasta włoskie,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta