Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Od Lwowa po Kamieniec

15 stycznia 1994 | Plus Minus | WK

Kościoły na Ukrainie

Od Lwowa po Kamieniec

Wojciech Kowalski, Jakub Sito

Katedra we Lwowie, w której Jan Kazimierz złożył słynne śluby, kościoły trynitarzy wykupujących jeńców z tureckiej niewoli, kolegiata w Żółkwi z mauzoleum Żółkiewskich i Sobieskich, konwikt jezuitów w Chyrowie, gdzie znajdowała się prowadzona przez nich znana szkoła, należą do tych zabytków na Ukrainie, które przez swój styl i historię są niezbywalną częścią kultury polskiej. Dziedzictwo to pozostaje oczywiście pod ochroną prawa i władz miejscowych, jednakże ze względu na wspomniany charakter jego rozpoznanie i ochrona winna być również i naszym obowiązkiem.

Dlatego też Biuro Pełnomocnika Rządu ds. Polskiego Dziedzictwa Kulturalnego za Granicą obok badań własnych inicjuje i koordynuje prace kilku polskich ośrodków naukowych, mające na celu możliwie pełne rozpoznanie liczby i stanu zachowania najbardziej cennych obiektów architektury. Wychodząc z założenia, że istniejące budowle świeckie na ogół mają swojego gospodarza i stan ich jest uregulowany, główna uwaga naszych badaczy skupiona jest na obiektach sakralnych. Los nie szczędził im bowiem ciosów w okresie ostatniego półwiecza. Do niezwykle nielicznych wyjątków należą kościoły z zachowanym kompletnym i oryginalnym wyposażeniem. ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 169

Spis treści
Zamów abonament