Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Informacje

15 stycznia 1994 | Prawo | WT

Informacje

16 NR 12 (3661) 15 -- 16 stycznia 1994

PRAWOCODNIA

Historia i dzień dzisiejszy

Kanclerz w Europie

Urząd kanclerza pojawił się wśród instytucji ustrojowych średniowiecznej Europy jako urząd dworski (tym samym państwowy) ; ostatecznie -- bo nie od razu -- uzyskał najwyższą rangę. Kanclerz z urzędnika cesarza Karola Wielkiego przygotowującego wszystkie pisma tego niepiśmiennego władcy przekształcił się w szefa najważniejszego (niekiedy jedynego) urzędu centralnego średniowiecznej monarchii patrymonialnej, a następnie stanowej. Ostatecznie do jego kompetencji należały też sprawy zagraniczne i w znacznej części wewnętrzne.

W czasach monarchii absolutnej kompetencje urzędu kanclerskiego uległy poważnej modyfikacji. Kanclerz stał się jednym z kilku najwyższych dygnitarzy (ministrów) jako zwierzchnik wymiaru sprawiedliwości. Tak było we Francji Ludwika XIV oraz w Prusach Fryderyka II. Współcześnie urząd kanclerza w wymiarze sprawiedliwości spotykamy w Wielkiej Brytanii i Finlandii. Niekiedy tytuł ów przypadał ministrowi zajmującemu się sprawami zagranicznymi -- w monarchii habsburskiej, za cesarzowej Marii Teresy, kanclerzowi Kaunitzowi, a w cesarskiej Rosji -- Gorczakowowi. W Anglii już w średniowieczu w otoczeniu monarchy pojawili się dwaj kanclerze: sprawiedliwości (Lord Kanclerz) oraz skarbu...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 169

Spis treści
Zamów abonament