Władza lokalna w świecie postkomunistycznym
Między obywatelem a państwem
Władza lokalna w świecie postkomunistycznym
Jak dalece scentralizowane państwo ustąpiło w okresie zmiany ustroju? Czy samorząd lokalny odgrywa wszędzie decydującą czy choćby znaczącą rolę? Jeśli tak, to czy pomaga reformom czy utrudnia je? Jakie są koszty malejących wpływów scentralizowanego państwa, a jakie koszty i korzyści z ciągłego kontrolowania samorządów lokalnych? Czy silne samorządy są dobre i należy je upowszechniać czy też są niebezpiecznymi tworami, które należy trzymać na krótkiej smyczy finansowej?
Poniższe opracowanie zajmuje się wyjaśnieniem tych kwestii i przedstawia kilka wniosków o stosunkach między centralnymi a lokalnymi organami władzy oraz na temat wpływu decentralizacji na przejściowy okres zmiany ustroju. Na samym początku należy podkreślić pierwszy wniosek: że wszelkie doniesienia o śmierci rozdętego państwa odziedziczonego po komunizmie są w najlepszym razie przedwczesne.
Decyzje poszły w dół
Na Węgrzech ustawa o przekazaniu własności z 1991 r. przeniosła prawo własności zasobów mieszkaniowych na władze lokalne. Władze lokalne w Rumunii otrzymały tytuł do wszystkich dawnych nieruchomości państwowych znajdujących się na ich terenie, od parków po sklepy. Poczynając od 1991 r. Kreml przystąpił do przekazywania różnorodnym organom władzy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta