Nie można przenieść więcej praw, aniżeli się samemu posiada
Skuteczność cesji ekspektatywy wierzytelności
Nie można przenieść więcej praw, aniżeli się samemu posiada
JERZY P. NAWORSKI
Jeżeli wierzyciel przenosi wierzytelność na osobę trzecią, to dokonuje przelewu (cesji) . Dopuszczalność takiej operacji jasno wynika z art. 509 § 1 kodeksu cywilnego.
Stosownie do tego przepisu wierzyciel może to uczynić bez zgody dłużnika, chyba że sprzeciwiałaby się temu ustawa, zastrzeżenie umowne albo właściwość z obowiązania.
Rola cesji jest duża iwciąż rośnie w związku z celami osiąganymi za jej pomocą. Oprócz bowiem ogólnego celu, polegającego na umożliwieniu obrotu wierzytelnościami (sprzedaż, darowizna, zapis, zamiana, zabezpieczenie itd. ), cesja może być wykorzystana do różnych transakcji i potrzeb uczestników obrotu gospodarczego i łączyć się z takimi czynnościami jak zlecenie, komis czy spółka.
Wykorzystywanie przelewu do różnych celów gospodarczych stanowi podstawę wyróżniania szczególnych jego postaci, odgrywających doniosłą rolę w obrocie powszechnym i profesjonalnym. Do najbardziej znanych i najczęściej występujących w praktyce należą: przelew dla zabezpieczenia (cesja fiducjarna) , przelew w celu ściągnięcia (celem inkasa) i factoring.
To, czego jeszcze nie ma
Słusznie twierdzi się w piśmiennictwie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta