Jeszcze jedno negatywne następstwo
GLOSA
Najem na czas oznaczony, czyli korzyść dla fiskusa
Jeszcze jedno negatywne następstwo
W "Rzeczpospolitej" z 4 grudnia 1997 r. ukazał się krytyczny komentarz adwokata Michała Tomczaka do wyroku Sądu Najwyższego z 3 marca 1997 r. (SA III CZP 3/ 97) , w którym sąd orzekł, że "w umowie najmu lokalu użytkowego zawartej na czas oznaczony strony nie mogą zastrzec wcześniejszego jej rozwiązania za wypowiedzeniem". Podzielając w całości argumenty podniesione w tym komentarzu, należałoby wskazać także na skutki związane z obciążeniami natury publicznoprawnej, które są efektem takiego właśnie stanowiska SN.
Zgodnie z treścią art. 1 ust. 2 lit. b) ustawy z 31 stycznia 1989 r. o opłacie skarbowej (Dz. U. nr 4, poz. 23 zpóźn. zm. ; dalej: ustawa) opłacie tej podlegają m. in. umowy dzierżawy i poddzierżawy oraz najmu i podnajmu. Podstawę obliczenia opłaty skarbowej przy umowie najmu lub podnajmu (art. 10 ust. 1 pkt 8 aibustawy) stanowi:
* przy najmie lokalu -- wartość świadczeń najemcy (podnajemcy) , z wyjątkiem świadczeń za urządzenia lokalu mieszkalnego, ponoszonych na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta