Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

"Laila" kończy II wojnę światową

16 marca 1998 | Gazeta | PA

ŻEGLUGA

Morski port w Elblągu czynny

"Laila" kończy II wojnę światową

Przez rosyjską Cieśninę Pilawską w Mierzei Wiślanej przepłynął z Gdańska na Zalew Wiślany pierwszy od 1945 roku polski statek handlowy zmierzający do portu Elbląg.

Położony na Zalewem Wiślanym Elbląg był kiedyś portem morskim. Za Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, dzięki poparciu jednego z królów polskich miasto miało i mogło skutecznie konkurować z potężnym Gdańskiem.

Portem morskim Elbląg pozostawał, gdy stanowił część Prus Wschodnich. Wszystko zmieniło się w 1945 roku, kiedy północny akwen Zalewu Wiślanego uzyskała Rosja radziecka. W tym przejście z Zalewu na otwarte morze, zwane Cieśniną Pilawską. Dawny Królewiec, Königsberg, stał się Kaliningradem, a obwód kaliningradzki zamkniętą, bo militarną, zoną. Wypełnioną przez wojsko i bazy floty wojennej.

Teoretycznie aneks do traktatu polsko-radzieckiego z 1945 roku gwarantował Polsce możliwość korzystania przez polskie statki handlowe ze szlaku żeglugowego wiodącego przez Cieśninę Pilawską. -- Praktyka była zupełnie inna -- mówi Krzysztof Luks,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1336

Spis treści
Zamów abonament