Informacje
Informacje
MARIA WňGROWSKA
-- Polska chce uzyskać pełne członkostwo w Unii Europejskiej. Na tym polega interes gospodarczy i polityczny naszego kraju -- podkreśla w rozmowie z "Rzeczpospolitą" na kilkanaście dni przed rozpoczęciem negocjacji Piotr Nowina-Konopka, sekretarz stanu w Urzędzie Komitetu Integracji Europejskiej. -- Zależy nam na pełnoprawnym członkostwie nie dlatego, że formalnie nie można być "półczłonkiem" Unii, lecz dlatego, że jedynie pełne członkostwo się opłaca -- mówi. W momencie rozpoczęcia rokowań (przełom marca i kwietnia) Polska zadeklaruje, że istnieje ścisły związek, wręcz sprzężenie zwrotne, między procesem przejmowania "acquis communitaire" (prawa wspólnotowego) a postępem reform wewnętrznych w naszym kraju.
Trzeba się liczyć z tym, że po sformułowaniu przez rząd deklaracji utrzymanej w takim właśnie duchu mogą się odezwać głosy sprzeciwu. Przedsmak tego zjawiska już mieliśmy -- dość wspomnieć burzę, jaką w ywołało wprowadzenie obostrzeń przy wjeździe do Polski cudzoziemców zza granicy wschodniej. Istota sporu sprowadzała się w gruncie rzeczy do pytania, czy nasz kraj musi podporządkowywać się unijnym wymogom na kilka lat przed uzyskaniem członkostwa, zaprzepaszczając doraźne korzyści gospodarcze (z handlu przygranicznego) . Ale rozwiązaniu przyjętemu przez władze w Warszawie przyklaśnięto...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta