Ożywić martwe klatki
Kiedy powstanie Fototeka Narodowa
Ożywić martwe klatki
JERZY WOJCIK
Sejmowa Komisja Kultury i Środków Przekazu będzie dziś omawiać problemy ochrony archiwaliów fotograficznych. Problemów jest wiele, wszystkie pilne. Źle przechowywane fotografie niszczeją, kolekcje zmieniają właścicieli albo znikają na zawsze.
-- Fotografia od połowy XIX w. jest znakomitym dokumentem historii Polski i dziejów naszej cywilizacji -- mówi "Rz" Jan Maria Jackowski, przewodniczący Sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu. -- Mamy w Polsce bardzo interesujące -- choć w tej chwili rozproszone -- zbiory fotograficzne. Nie ma regulacji prawnych, które powoływałyby do życia instytucję narodowej fototeki. A taka wyspecjalizowana placówka, która w sposób racjonalny podjęłaby problemy ochrony, ewidencji iudostępniania zbiorów, jest potrzebna.
Bakterie atakują
Nikt dziś dokładnie nie wie, co znajduje się w zbiorach rozmaitych instytucji, w prywatnych kolekcjach, nierzadko sprzedawanych za granicę. Może nadszedł ostatni moment na ocalenie 150-letniego dorobku ludzi, którzy utrwalili w kadrze mijający czas. Daje dziś tę szansę komputer, dyskietka, płyta CD. Przed rokiem narodził się projekt powołania Fototeki Narodowej. Ogólne założenia opracowała Izabela...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta