Bruksela domaga się wyjaśnień
POLSKA -- UE
Zakup ziemi przez cudzoziemców
Bruksela domaga się wyjaśnień
Wyjaśnienie przez Polskę zasad wydawania zgody na zakup ziemi cudzoziemcom, później zaś wprowadzenie swobody zakupu nieruchomości przez mieszkańców krajów Unii to jeden z wymogów, jakie znalazły się w ostatecznej wersji "Partnerstwa dla członkostwa". Kwestia ta będzie dla Polski trudna do rozwiązania z powodów historycznych i psychologicznych, ale nie ekonomicznych: masowy wykup polskiej ziemi przez Niemców jest mało prawdopodobny.
Zapis "Partnerstwa" teoretycznie obliguje Polskę do uwolnienia rynku ziemi dla mieszkańców Unii w ciągu najbliższych trzech lat, a więc jeszcze przed spodziewaną datą przystąpienia do UE (1 stycznia 2002 r. ). Wiadomo jednak, że tak nie będzie. "W Unii Europejskiej nie ma ograniczeń w zakupie ziemi na terenie danego kraju członkowskiego przez mieszkańców pozostałych państw UE. Kiedy Polska przystąpi do Unii, jeśli obywatel UE będzie chciał kupić ziemię w Polsce, powinien mieć do tego prawo. Jest to część ustawodawstwa europejskiego i Polska powinna je stosować. Inna sprawa, że Polska może zwrócić się o zwolnienie przez kilka lat ztego obowiązku i będzie to przedmiotem negocjacji" -- powiedział "Rz" Francois Lamoureux, zastępca dyrektora generalnego dyrekcji...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta