Czy pierwszy krok do następnych rozbiorów
DECENTRALIZACJA
Europejska Karta Samorządu Terytorialnego
Czy pierwszy krok do następnych rozbiorów
KLAUS BA CHMANN
Debata o decentralizacji państwa i rozpoczęcie pertraktacji o warunkach wstąpienia Polski do Unii Europejskiej stały się impulsem do bardzo ciekawej dyskusji na temat regionalnej tożsamości Polaków, ich małych ojczyzn, regionalizmu. Wywołała też kontrowersje na temat tego, czy decentralizacja wzmacnia struktury państwa, czy -- w skrajnej sytuacji -- może doprowadzić do jego rozczłonkowania.
Część prawicy narodowej w AWS wraz z PSL i narodowcami poza parlamentem głoszą, że wprowadzenie niewielu wielkich województw, tzw. regionów, oznacza euroregionizację Polski i wzmocnienie tendencji odśrodkowych, i może być częścią programu "wchłonięcia Polski po kawałku" przez zdominowaną rzekomo przez Niemcy Unię Europejską. Lęki te (zakładam, że chodzi o autentyczne lęki, a nie o czystą demagogię) istnieją od dawna, ostatnio zostały jednak jeszcze wzmocnione przez obawy przed "wykupem terenów zachodnich" przez chcących się tam osiedlić bogatych Niemców i przez obawy, czy wstąpienie Polski do UE nie spowoduje masowych roszczeń dawnych właścicieli tych terenów wobec przybyłych tam po wojnie Polaków. Ostatni punkt zostawiam znawcom prawa międzynarodowego. Kwestię, czy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta