Według ilorazu rodzinnego
PODATKI
Rodzice i dzieci jako jednostki konsumpcyjne
Według ilorazu rodzinnego
HANNA LITWIń CZUK
Jedną z koncepcji uwzględniania obciążeń rodzinnych podatnika określa się jako metodę ilorazu rodzinnego. Według niej rodzina powinna być traktowana jako zbiór konsumentów, z których każdy ma określony udział wjej łącznym dochodzie.
Punktem wyjścia do opracowania tej metody jest ustalanie reguł zaliczania poszczególnych członków rodziny do określonych kategorii konsumentów. Traktowanie dorosłych i dzieci jako równoprawnych konsumentów -- jednoznaczne z zastosowaniem ilorazu rodzinnego, odpowiadającego liczbie członków rodziny -- nie jest bowiem uzasadnione. Słuszne jest zatem stanowisko, że przy tej konstrukcji istotne znaczenie ma nie liczba członków rodziny utrzymujących się z łącznego dochodu, lecz liczba i kategoria konsumentów.
Najczęściej przyjmuje się, iż osoba dorosła stanowi jedną jednostkę konsumpcyjną, natomiast dziecko -- jej część ułamkową. Część przyznana dziecku może być taka sama dla wszystkich dzieci i wynosić np. 1/ 2 jednostki konsumpcyjnej. Przy tym założeniu rodzina złożona z małżonków i dwojga dzieci będzie obejmować 3 jednostki konsumpcyjne; złożona z małżonków i czworga dzieci -- 4 jednostki itd. Możliwe jest także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta