Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lista Cwietuchina

02 maja 1998 | Plus Minus | TS

LEKTURY

Lista Cwietuchina

Zbrodnia katyńska obejmuje nie tylko wymordowanie polskich wojskowych i policjantów uwięzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, lecz także zgładzenie, na mocy tego samego postanowienia Politbiura z 5 marca 1940 r. , ponad siedmiu tysięcy aresztantów z więzień na zachodniej Ukrainie i Białorusi.

Dzięki przekazaniu przez władze ukraińskie kopii wykazu osobowych akt więziennych znamy nazwiska 3453 osób spośród tej drugiej kategorii skazanych na śmierć. 25 listopada 1940 akta tych osób wysłał wysoki funkcjonariusz ukraińskiego NKWD, starszy lejtnant Cwietuchin do swego przełożonego w Moskwie, majora Basztakowa.

Zuzannie Gajowniczek, od dawna zajmującej się tematyką katyńską, udało się ustalić podstawowe dane o 60 proc. osób wymienionych w ukraińskich dokumentach. Na zamieszczony w prasie apel o udzielenie informacji o zaginionych odpowiedziało kilkaset osób. Dane o ofiarach zbrodni katyńskiej pochodziły także z zasobów archiwalnych i literatury źródłowej. Trzy lata temu została w ydana, będąca plonem tych poszukiwań, publikacja "Ukraiński ślad Katynia". Obecnie ukazała się książka "Śladem zbrodni katyńskiej", w której Zuzanna Gajowniczek podaje dane już o ponad 80 proc. znanych z nazwiska ofiar. Na te niespełna 20 proc. osób, o których nic nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum to wszystkie treści publikowane w "Rzeczpospolitej" od 1993 roku.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej" na miesiąc z rabatem 50%!

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 1376

Spis treści

Styl życia

Zamów abonament