Lista Cwietuchina
LEKTURY
Lista Cwietuchina
Zbrodnia katyńska obejmuje nie tylko wymordowanie polskich wojskowych i policjantów uwięzionych w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie, lecz także zgładzenie, na mocy tego samego postanowienia Politbiura z 5 marca 1940 r. , ponad siedmiu tysięcy aresztantów z więzień na zachodniej Ukrainie i Białorusi.
Dzięki przekazaniu przez władze ukraińskie kopii wykazu osobowych akt więziennych znamy nazwiska 3453 osób spośród tej drugiej kategorii skazanych na śmierć. 25 listopada 1940 akta tych osób wysłał wysoki funkcjonariusz ukraińskiego NKWD, starszy lejtnant Cwietuchin do swego przełożonego w Moskwie, majora Basztakowa.
Zuzannie Gajowniczek, od dawna zajmującej się tematyką katyńską, udało się ustalić podstawowe dane o 60 proc. osób wymienionych w ukraińskich dokumentach. Na zamieszczony w prasie apel o udzielenie informacji o zaginionych odpowiedziało kilkaset osób. Dane o ofiarach zbrodni katyńskiej pochodziły także z zasobów archiwalnych i literatury źródłowej. Trzy lata temu została w ydana, będąca plonem tych poszukiwań, publikacja "Ukraiński ślad Katynia". Obecnie ukazała się książka "Śladem zbrodni katyńskiej", w której Zuzanna Gajowniczek podaje dane już o ponad 80 proc. znanych z nazwiska ofiar. Na te niespełna 20 proc. osób, o których nic nie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta