Zemsta ofiar
LEKTURY
Kto chciał pozostać Niemcem, musiał odejść, albo w krajurodzinnym zaprzeć się swojej i niemieckiej narodowości
Zemsta ofiar
Autorka książki, której fragment publikujemy poniżej, urodzona w 1948 roku, studiowała germanistykę i politologię. Pracę dyplomową poświęciła antykomunistycznej opozycji w Polsce. W latach 1989--1995 była korespondentką tygodnika "Die Zeit" w Warszawie. Obecnie pracuje jako niezależna publicystka w Berlinie. Bezpośrednim impulsem do badań źródłowych i napisania tej książki była dla Helgi Hirsch lektura książki Johna Sacka "Oko za oko", którą omawialiśmy obszernie na łamach "Plusa Minusa" (nr 49/ 96)
Książka, która ukazała się przed dwoma miesiącami, spotkała się w Niemczech z o wiele większym zainteresowaniem czytelników, niż ze strony mediów. Jak powiedziała "Rz" autorka, lewicowe i liberalne media mają nadal trudności z tą tematyką, obawiając się zarzutu relatywizacji niemieckich win i odpowiedzialności. Trzy recenzje, które ukazały się do tej pory, pokazują, jak delikatna jest to materia. "Żyje wciąż jeszcze zbyt wielu sprawców -- i zbyt wiele ofiar domaga się zdania rachunku" -- napisał na łamach "Die Welt" Adelbert Reif.
Dwie niemieckie telewizje publiczne -- MDR i NDR -- przygotowują na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta