Wszyscy jesteśmy z Delacroix
WYSTAWY
Po dwustu latach artysta odkrywany na nowo
Wszyscy jesteśmy z Delacroix
"Obraz musi być przede wszystkim świętem dla oka -- napisał Eugene Delacroix (1798--1863) na dwa miesiące przed śmiercią. Ta refleksja musiała z pewnością głęboko zapaść w serce organizatorom bardzo pięknej wystawy "Delacroix, lata ostatnie 1850-- 1863" w paryskim Grand Palais, głównej z kilkunastu wystaw upamiętniających przypadającą w tym roku dwusetną rocznicę urodzin Delacroix (rok 1998 jest we Francji rokiem Delacroix) .
Retrospektywa jego twórczości w Paryżu w 1930 r. z okazji setnej rocznicy romantyzmu zgromadziła prawie 900 dzieł Delacroix, jednego z najbardziej płodnych artystów w historii sztuki; wystawa w 1963 r. , również w Paryżu, zorganizowana z okazji setnej rocznicy śmierci artysty -- przeszło 500. Komitet obchodów dwusetnej rocznicy urodzin Delacroix świadomie zrezygnował zezorganizowania jeszcze jednego wielkiego przeglądu całej jego twórczości wychodząc z założenia, że w swoich zasadniczych zarysach jest ona w ystarczająco dobrze znana.
Wystawa w Grand Palais, która prezentuje "tylko" 88 płócien oraz 33 akwarele i rysunki śledzi ewolucję twórczości Delacroix w ciągu trzynastu lat jego życia. Wybór ten nie jest przypadkowy.
Czas bilansu ...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta