Polska nie może być neutralna
Profesor Michael Rywkin, politolog z City University of New York
Polska nie może być neutralna
KRZYSZTOF RENIK: Współczesna politologia, współczesne nauki społeczne bardzo wiele miejsca poświęcają zagadnieniom mniejszości narodowych w krajach Europy Środkowowschodniej. Czy problematyka ta jest rzeczywiście dzisiaj tak istotna, a jeżeli tak, to dlaczego?
MICHAEL RYWKIN
Rz: Odpowiedź jest prosta. Gdy mamy bowiem do czynienia z procesem integracji europejskiej, gdy zaczyna się proces jednoczenia państw środkowoeuropejskich ze Wspólnotą Europejską, z NATO, to jednym z warunków takiej integracji jest spokój etniczny i brak dyskryminacji mniejszości narodowych. Kraje Europy Środkowowschodniej są postrzegane na Zachodzie jako te, które w przeszłości nie rozwiązywały spraw mniejszości narodowych w sposób zadowalający. I oczywiście budzi to obawy na Zachodzie. Bo jak integrować się z państwami, które w dziedzinie stosunków z mniejszościami etnicznymi i narodowymi mają problemy?
Ale czym w istocie różni się ten czynnik w Europie Środkowowschodniej od problemów mniejszości w Europie Zachodniej? Wystarczy przywołać dzieje Basków czy rywalizację Walonów i Flamandów. Takie przykłady można mnożyć.
Zacznę może nie od konfliktów etnicznych i...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta